Wybór i zakup drukarki etykiety – na co zwrócić wtedy uwagę?

Drukarki etykiet nie są szeroko rozpowszechnionymi urządzeniami elektronicznymi. Wynika to, rzecz jasna, z ich specjalistycznego zastosowania. Dlatego przy wyborze takiej technologii warto przede wszystkim polegać na opiniach i wsparciu ekspertów, czyli producentów oraz dystrybutorów. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca, który planuje zakup drukarki etykiet, nie powinien wcześniej sprawdzić przynajmniej podstawowych informacji na temat takich urządzeń. Z pewnością ułatwi to podjęcie ostatecznej decyzji.

Jakiego rodzaju urządzenia firma potrzebuje?

Oto pytanie, jakie należy sobie zadać już na początku poszukiwań pierwszej drukarki etykiet. Szybko bowiem okaże się, że na rynku są dostępne różnego rodzaju urządzenia. Podstawową grupę modeli stanowią tzw. biurowe drukarki etykiety. Do tej kategorii zalicza się urządzenia o standardowej funkcjonalności, które nie będą raczej wykorzystywane do wysokonakładowego druku. Co innego w przypadku modeli przemysłowych oraz półprzemysłowych. Zazwyczaj oferują one najwyższe parametry i znacznie bardziej zaawansowaną funkcjonalność. W związku z tym, cechują się też przeważnie największymi gabarytami. Ponadto, współcześnie na rynku są dostępne nawet mobilne drukarki etykiet. Nietrudno zgadnąć, że mowa tutaj o najmniejszych urządzeniach, które można bez problemu przenosić z miejsca na miejsce.

Które parametry i funkcje są ważne?

Skoro mówimy o urządzeniach, które służą przede wszystkim do emitowania etykiet, w ich przypadku zawsze kluczowe będą parametry i funkcje związane z wydrukiem. W szczególności warto zwrócić uwagę na tryb i rozdzielczość pracy, szybkość drukowania czy rodzaj wykorzystywanych materiałów eksploatacyjnych (wraz ze sposobem ich montażu). Istotne okażą się także treści umieszczane na konkretnych etykietach. Współcześnie mogą to być zarówno kody kreskowe oraz teksty, jak i np. grafiki. Ponadto, nie zapominajmy o tym, że drukarki etykiet zazwyczaj stanowią tylko jeden z elementów całego systemu w firmie. Muszą więc często współpracować z innymi urządzeniami elektronicznymi, m.in. komputerami. A tutaj kluczowym zagadnieniem będzie zakres obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych.

Czy zwrócić uwagę na jakość wykonania drukarki etykiet?

Ta kwestia jest często pomijana przy wyborze różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, m.in. drukarek etykiet. A w praktyce okazuje się, że jakość wykonania może mieć bardzo duże znaczenie i przełoży się na „żywotność” stosowanej technologii. Dotyczy to zwłaszcza tych drukarek etykiet, które są intensywnie eksploatowane w wymagających warunkach pracy. Najczęściej chodzi więc o modele przemysłowe oraz półprzemysłowe, chociaż nie zawsze musi to być regułą… W niektórych działalnościach również drukarki biurowe mogą być bardziej narażone na trudy codziennej pracy. Nikogo też chyba nie zdziwi fakt, że jakość wykonania jest niezwykle istotna w przypadku urządzeń mobilnych. To właśnie one są najczęściej narażone na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

One Reply to “Wybór i zakup drukarki etykiety – na co zwrócić wtedy uwagę?”

  1. ostatnio zastanawiałem się nad podobnym rozwiązaniem, fajni było móc tu poczytać o nim nieco więcej. ale jeszcze się wacham, czy rzeczywiście będzie to urządzenie pierwszej potrzeby…a może ktoś z użytkownikow podzieliłby się opinią na temat takiego rozwiązania? będe wdzięczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *