Kasy fiskalne online – ważne funkcje i parametry

Kasy fiskalne online coraz śmielej przebijają się do świadomości polskich przedsiębiorców. Można bowiem zauważyć, że po urządzenia rejestrujące nowego typu sięgają chętnie nawet podatnicy, którzy mogą jeszcze wdrażać modele offline (starego typu, z elektroniczną kopią paragonów). Popularność takich technologii sprzedaży nie jest oczywiście przypadkowa. Wpływa na nią m.in. możliwość skorzystania z ulgi wynoszącej nawet 700 zł. Co jednak warto wiedzieć o kasie fiskalnej online przed jej wdrożeniem w firmie? Jakie są najważniejsze funkcje i parametry takiego urządzenia?

Kasę fiskalną online trzeba podłączyć do internetu

Podstawowym zagadnieniem, związanym z kasami fiskalnymi online, jest komunikacja takich urządzeń z Centralnym Repozytorium Kas (systemem wykorzystywanym przez polskie organy skarbowe). Przebiega ona za pośrednictwem łącza internetowego, które jest dostępne w firmie. Można wykorzystać do tego zarówno sieć LAN, jak i Wi-Fi. Co więcej, również sama kasa fiskalna online musi posiadać odpowiedni interfejs komunikacyjny (port Ethernet lub moduł Wi-Fi), który zapewni internetowe transmitowanie danych. Jeżeli jednak w firmie nie ma wspomnianej infrastruktury sieciowej (Wi-Fi, LAN), do wyboru są także rozwiązania niezależne – urządzenia z modemem GSM i kartą SIM.

Takie urządzenie jest zgodne z różnymi terminalami płatniczymi

Kolejną cechą charakterystyczną każdej kasy fiskalnej online jest ustandaryzowana współpraca z różnego rodzaju terminalami płatniczymi. W zależności od wybranego modelu i jego interfejsów komunikacyjnych, taka łączność może przebiegać przewodowo lub bezprzewodowo. Ujednolicenie współpracy pomiędzy kasami fiskalnymi i terminalami płatniczymi miało na celu popularyzowanie transakcji bezgotówkowych. W porównaniu z opłatami gotówkowymi, są one bowiem (e-płatności) bezpieczniejsze i łatwiejsze do monitorowania. Warto też podkreślić, że zgodnie z założeniami prawnymi kasy fiskalne online mają być przystosowane do realizowania e-paragonów (dokumentów elektronicznych). Taka funkcjonalność nie będzie nigdy dostępna w tzw. urządzenia offline, czyli modelach z kopią papierową lub elektroniczną.

Parametry bazy danych, mechanizm drukujący, interfejsy komunikacyjne

Przy wyborze urządzenia elektronicznego, jakim jest kasa fiskalna online, zawsze istotne będą parametry bazy towarowej. Tutaj nic się nie zmieniło w porównaniu z modelami starego typu, czyli offline. Liczbę programowalnych pozycji PLU należy więc dostosować do wielkości oferowanego asortymentu (produktów lub usług). A niekiedy warto też kierować się ewentualnym rozszerzeniem firmowej oferty w kolejnych latach i sięgnąć po urządzenie z nieco większą bazą towarową.

Ponadto, w codziennej pracy istotne mogą okazać się parametry mechanizmu drukującego. Dotyczy to w szczególności szybkości wystawiania dokumentów oraz wymiarów obsługiwanej rolki papieru termicznego (maksymalnej długości i szerokości). Jeżeli zaś kasa fiskalna online ma stale współpracować z kilkoma urządzeniami peryferyjnymi równocześnie, np. z terminalem płatniczym, skanerem kodów, wagą, szufladą kasową i drukarką zamówień, ważnym parametrem będą interfejsy komunikacyjne. To właśnie one zapewniają łączność pomiędzy poszczególnymi elementami rozwiązania systemowego.

One Reply to “Kasy fiskalne online – ważne funkcje i parametry”

  1. najciekawsze jest to, że zdecydowałem się na zakup kasy fiskalnej online właśnie takiej, jaka widnieje na grafice do artykułu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *