Wagi sklepowe – przegląd popularnych rozwiązań dla placówek handlowych

Szybka obsługa klientów w placówce handlowej wymaga korzystania z różnych urządzeń. Niektóre z takich technologii są wręcz niezbędne przy wykonywaniu codziennych obowiązków. I nie mamy nawet na myśli kasy lub drukarki rejestrującej. Jeżeli w asortymencie sklepu znajdują się produkty oferowane „na wagę”, koniecznie jest również korzystanie z urządzenia zapewniającego precyzyjne pomiary masy. A jakiego rodzaju modele sprawdzają się najczęściej w placówkach handlowych? Popularne wagi dla sklepu to m.in. urządzenia proste, kalkulacyjne, etykietujące czy platformowe.

Urządzenia kontrolne – funkcje i parametry

Waga prosta jest podstawowym urządzeniem, z jakiego można korzystać w placówce handlowej. Taki model służy głównie do kontrolowania masy produktów, np. w zakresie do 6, 15 lub 30 kilogramów. Spora grupa elektronicznych wag kontrolnych oferuje również łatwe stosowanie praktycznych funkcji, m.in. tarowanie, liczenie sztuk, automatyczne wyzerowanie szalki oraz określenie limitów pomiarowych dla konkretnych towarów. Ponadto, wśród omawianych urządzeń można znaleźć modele o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne i szczelności. W przypadku wspomnianych wag prostych ze stali nierdzewnej wykonana jest nie tylko szalka, ale też cała obudowa.

Waga kalkulacyjna dla sklepu

Niewątpliwym atutem wagi kalkulacyjnej jest opcja przeliczania wyników ważenia na kwoty do zapłaty. Z tego względu wspomniane urządzenie jest jednym z najchętniej wybieranych przez właścicieli placówek handlowych, np. sklepów spożywczych i wielobranżowych. To zresztą nie jedyne praktyczne rozwiązanie, które zaoferuje waga kalkulacyjna. Model tego typu pozwala też często na zdefiniowanie bazy towarowej (zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu pozycji PLU) oraz zaprogramowanie skrótów klawiszowych na klawiaturze. Co więcej, wagi kalkulacyjne współpracują z resztą rozwiązania systemowego dla sklepu. W takich urządzeniach stosuje się m.in. porty komunikacyjne RS-232 lub USB, które służą do nawiązania połączenia z kasą fiskalną lub firmowym komputerem.

Modele zapewniające ważenie towarów i wystawianie etykiet

W tym momencie wkraczamy w bardziej zaawansowane, a przy tym również droższe rozwiązania technologiczne dla sklepu. Wagi etykietujące, bo o nich mowa, posiadają bowiem wbudowane mechanizmy drukujące. W praktyce mamy więc do czynienia z urządzeniem 2w1, które umożliwia zarówno wykonywanie pomiarów masy towarów, jak i wystawianie wydruków z informacjami na temat konkretnych pozycji PLU. Waga etykietująca jest również często przystosowana do obsługi rozbudowanego asortymentu. Taki model posiada rozbudowaną klawiaturę z wieloma skrótami klawiszowymi oraz zapewnia zaprogramowanie dużej bazy towarowej, np. 10 000 pozycji PLU. Ponadto, urządzenia ważąco-etykietujące występują często w różnych wariantach konstrukcyjnych, np. płaskich lub z wysięgnikiem. Nietrudno zgadnąć, że dzięki temu można dostosować zamówioną wagę do stanowiska pracy w sklepie.

Waga platformowa na zaplecze sklepu

Nie wszystkie wagi elektroniczne muszą być wykorzystywane w placówce handlowej na stanowiskach obsługi klientów. W sklepach wdraża się też tzw. urządzenia platformowe, które często znajdują zastosowanie na zapleczu. Co konkretnie oferuje taki model? Jego główną cechą jest obsługa wysokich zakresów pomiaru, np. do 150 lub 300 kg. Waga platformowa sprawdzi się więc m.in. przy kontrolowaniu dużych dostaw. Dodatkowo, urządzenie tego typu będzie pod wieloma względami przystosowane do pracy z ciężkimi i obszernymi towarami. Dotyczy to zarówno wysokich zakresów ważenia, jak i wytrzymałej oraz szczelnej konstrukcji.

 

Jak widać, różnego rodzaju wagi elektroniczne dla sklepu mogą zaoferować odmienne funkcje oraz wyższe lub niższe parametry techniczne. A to z kolei sprawia, że właściciele placówek handlowych mogą wdrażać urządzenia, które będą dostosowane do specyfiki branży i konkretnych potrzeb danej działalności gospodarczej. Często zresztą najlepszym rozwiązaniem okazuje się zainstalowanie różnych modeli w jednej firmie, np. wagi platformowej na zapleczu oraz etykietującej na stanowisku obsługi klientów w sklepie.

One Reply to “Wagi sklepowe – przegląd popularnych rozwiązań dla placówek handlowych”

  1. wagi do zabudowy czy etykietujące wydają sie ciekawymi i funkcjonalnymi urządzeniami, ale muszę przyznać że ja korzystam wyłącznie z wagi kalkulacyjnej, natomiast jej opcje i możliwości w zupełności wystarczą i usprawniają całą sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *