Drukarka fiskalna dla firmy – co jest ważne przy zakupie takiego urządzenia?

Drukarki fiskalne nie są wdrażane wyłącznie w największych przedsiębiorstwach, czyli takich, które np. oferują bardzo rozbudowany asortyment. Po urządzenia tego typu często sięgają również właściciele średnich i małych działalności gospodarczych lub sieci placówek handlowych/usługowych. Wynika to m.in. z tego, że drukarki fiskalne sprawdzają się świetnie w systemach dla firm. A mniej lub bardziej złożone rozwiązania technologiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Zawsze jednak warto wiedzieć o tym, co jest ważne przy wdrożeniu takiego urządzenia.

Na początku trzeba wybrać rodzaj drukarki fiskalnej

Pisząc o rodzaju drukarki fiskalnej, obecnie mamy na myśli przede wszystkim podział na urządzenia online oraz offline. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to odmienne technologie sprzedaży, które wiążą się np. z koniecznością przestrzegania trochę innych przepisów. Drukarki fiskalnej online wymagają bowiem dodatkowo łączności z Centralnym Repozytorium Kas i transmitowania tam danych dotyczących m.in. rejestrowanego obrotu. Modele offline, czyli takie z modułami elektronicznej kopii paragonów, nie posiadają takiej funkcjonalności. W ich przypadku nie można również skorzystać z ustawowej ulgi za wdrożenie urządzenia fiskalnego.

Ponadto, rodzaj drukarki fiskalnej może odnosić się także do gabarytów konkretnych modeli oraz ich zastosowania. Chodzi nam, rzecz jasna, o urządzenia stacjonarne oraz przenośne. Te drugie są pod wieloma względami przystosowane do pracy „w terenie”. Oprócz kompaktowych gabarytów, cechują się też np. długim czasem działania na zasilaniu akumulatorowym oraz większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, przenośne drukarki fiskalne, w porównaniu ze stacjonarnymi, znacznie częściej oferują łączność bezprzewodową (w standardzie lub jako opcję).

Praca urządzenia w systemie sprzedaży

Myśląc o zakupie i wdrożeniu drukarki fiskalnej, musimy tak naprawdę myśleć o całym rozwiązaniu systemowym w firmie. Takie urządzenie rejestrujące będzie bowiem współpracowało z komputerem oraz oprogramowaniem sprzedażowym bądź sprzedażowo-magazynowym. Dlatego też przy wyborze drukarki fiskalnej zawsze kluczowe są tzw. parametry systemowe. W szczególności dotyczy to obsługiwanych interfejsów i protokołów komunikacyjnych. To właśnie one odpowiadają za współpracę drukarki rejestrującej z komputerem oraz oprogramowaniem sprzedażowym. Co więcej, w kontekście pracy w systemie istotne będą parametry bazy towarowej. Pisząc w uproszczeniu, drukarka fiskalna dla firmy musi zapewnić obsługę wszystkich pozycji PLU, które zostaną wcześniej skonfigurowane w programie sprzedażowym.

Mechanizm drukujący – obsługiwane dokumenty i parametry

Nietrudno zgadnąć, że mechanizm termiczny to najbardziej eksploatowany element każdej drukarki fiskalnej. Przy zakupie urządzenia warto więc zwrócić uwagę na parametry technologii wydruku. W szczególności na szybkość pracy mechanizmu termicznego, obsługiwane materiały eksploatacyjne (długość i szerokość rolki), łatwość wymiany papieru lub obecność wbudowanego obcinacza. Ważne będą także emitowane dokumenty. Warto sprawdzić, czy drukarka fiskalna, oprócz paragonów, oferuje również wystawianie faktur VAT i obsługę tzw. superformatki, czy praktycznie dowolnych wydruków niefiskalnych.

One Reply to “Drukarka fiskalna dla firmy – co jest ważne przy zakupie takiego urządzenia?”

  1. Dobry wpis, dodam od siebie, że właśnie drukarka Posnet Thermal XL2 Online (czyli współpracująca już z CRK) ma dla mnie wszystko, co tego typu dobre urządzenie powinno mieć. Dobra obsługa licznej bazy towarowej, szybki mechanizm drukujący, nieduża, no zwyczajnie jak dla mnie same plusy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *