Waga etykietująca – co warto o niej wiedzieć, żeby wybrać dobre urządzenie?

Różne rodzaje wag są w dzisiejszych czasach wykorzystywane w polskich przedsiębiorstwach. Często wystarczające okazuje się zastosowanie urządzenia prostego (tylko do pomiarów masy) lub kalkulacyjnego (przeliczającego wyniki pomiaru na kwoty do zapłaty). Ale jeżeli zależy nam na naprawdę rozbudowanej funkcjonalności, coś takiego zaoferuje waga etykietująca. Mowa bowiem o urządzeniu 2w1, które w jednej obudowie łączy możliwości szalki ważącej oraz drukarki etykiet. Co jednak warto wiedzieć o takiej technologii, zanim zdecydujemy się na jej zakup?

Ważne są zarówno parametry ważenia, jak i wydruku

W przypadku poszukiwania wagi etykietującej należy zwrócić uwagę na różne parametry dostępnych urządzeń. Istotne będzie tu przecież zarówno ważenie produktów, jak i wystawianie wydruków z informacjami na ich temat. A w wadze etykietującej nie da się także wymienić jednego z elementów. Szalka ważąca i mechanizm drukujący są praktycznie zawsze zintegrowane w jednej obudowie (wyjątek stanowią zestawy ważąco-etykietujące, ale to w sumie inna kategoria urządzeń…).

Wracając jednak do meritum – które parametry są ważne? W przypadku ważenia produktów z pewnością… zakresy ważenia. To właśnie one określają, jak ciężkie obiekty można obsługiwać i z jaką dokładnością. Zawsze warto też zwrócić uwagę na często używane funkcje (tarowanie, zerowanie), wymiary samej szalki ważącej oraz jakość jej wykonania. Z kolei w przypadku wydruku istotne będą: szybkość wystawiania etykiet, rozdzielczość dpi, obsługiwane materiały eksploatacyjne czy możliwość zaprogramowania własnych szablonów.

Wagi etykietujące do rozwiązania systemowego

W zdecydowanej większości przypadków wagi etykietujące sprawdzają się najlepiej dopiero w rozwiązaniach systemowych dla firm. Teoretycznie takie urządzenie może pracować samodzielnie, ale w praktyce mija się to z celem. Dopiero po podłączeniu wagi etykietującej do komputera lub terminala komputerowego POS wykorzystamy pełen potencjał urządzenia ważąco-drukującego. Wówczas dużo łatwiejsze będzie np. zaprogramowanie szablonów etykiet oraz bazy towarowej. Co ciekawe, wiele modeli wag etykietujących może współpracować bezpośrednio z czytnikami kodów kreskowych. Omawiane przez nasz urządzenia są też kompatybilne z popularnymi programami sprzedażowymi i sprzedażowo-magazynowymi dla firm.

A może waga etykietująca w wersji multimedialnej?

Waga multimedialna to już w zasadzie odrębny rodzaj wagi etykietującej. Cechą wspólną obydwu urządzeń jest, co prawda, połączenie funkcji związanych z ważeniem produktów oraz wydrukiem informacji. W wadze multimedialnej mamy jednak do czynienia z jeszcze jednym, niezwykle ważnym rozwiązaniem. Modele z tej kategorii posiadają kolorowe panele dotykowe i to zazwyczaj za pomocą takiego ekranu odbywa się zarządzanie wszystkimi funkcjami (np. programowanie pozycji towarowych i szablonów wydruku). Co więcej, w multimedialnych wagach etykietujących stosowane są niekiedy wydajne podzespoły, które kojarzymy raczej z komputerów stacjonarnych czy terminali komputerowych POS – procesor, pamięć RAM, pamięć Flash. Wszystko to sprawia, że uzyskujemy nowoczesną, wszechstronną i przyjazną w obsłudze technologię dla firmy.

One Reply to “Waga etykietująca – co warto o niej wiedzieć, żeby wybrać dobre urządzenie?”

  1. moooże nie dla każdego biznesu (w sensie: nie dla każdego praktyczna czy konieczna), ale zdecydowanie ciekawa technologia, wciąż się rozwijająca…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *