Wybór kasy fiskalnej do działalności sezonowej

Wybór i zakup kasy fiskalnej zazwyczaj nie jest prostym zadaniem. Przedsiębiorca musi wtedy uwzględnić wiele kwestii – związanych zarówno z typem prowadzonej firmy, jak i działaniem samego urządzenia. Natomiast wakacje są okresem wzmożonego zainteresowania kasami fiskalnymi wśród podatników, którzy zajmują się działalności sezonową, np. gastronomią lub krótkotrwałym zakwaterowaniem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do tego typu przedsiębiorstwa?

Najpierw warto ustalić rodzaj urządzenia

Rodzaj urządzenia fiskalnego – w tym przypadku kasy – jest podstawową rzeczą, którą należy ustalić przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu do działalności sezonowej. Wśród wspomnianych technologii sprzedaży wyróżnia się m.in. rozwiązania stacjonarne oraz mobilne. Ich sposób działania będzie praktycznie taki sam, ale modele reprezentujące obydwie grupy cechują się innymi gabarytami (większymi lub mniejszymi). Bardzo ważnym zagadnieniem jest też podział na kasy fiskalne online oraz offline. Pierwsze ze wspomnianych urządzeń wyróżniają się m.in. koniecznością współpracy z Centralnym Repozytorium Kas, natomiast drugie – obecnością tzw. elektronicznej kopii paragonów. Istotne będzie jednak przede wszystkim to, że część działalności gospodarczych jest zobligowana do stosowania kas fiskalnych online. Mowa np. o firmach z branży gastronomicznej i hotelarskiej, również tych otwartych wyłącznie w sezonie letnim.

Parametry i funkcje również mają znaczenie

Biorąc pod uwagę parametry techniczne kas fiskalnych – zarówno modeli online, jak i offline – bardzo ważna jest np. pojemność bazy towarowej. Liczba programowalnych pozycji PLU (produktów lub usług) powinna odpowiadać wielkości oferowanego asortymentu. Co więcej, w niektórych przypadkach istotne będą obsługiwane interfejsy komunikacyjne. To właśnie one zapewniają współpracę kasy fiskalnej z innymi urządzeniami w firmie, np. z terminalem płatniczym, skanerem kodów kreskowych czy wagą kalkulacyjną. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też sprawdzić liczbę programowalnych klawiszy funkcyjnych, szybkość pracy mechanizmu drukującego (w tym rodzaj obsługiwanej rolki papieru) oraz czas działania na zasilaniu akumulatorowym. Ponadto, w przypadku kasy online zawsze należy wybrać odpowiedni sposób współpracy z Centralnym Repozytorium Kas (dostosowany do rodzaju łącza internetowego, które jest dostępne w przedsiębiorstwie).

A może jednak drukarka fiskalna?

Kasa fiskalna nie jest jedynym typem urządzenia rejestrującego sprzedaż, które można wdrożyć w działalności sezonowej. W wielu firmach funkcjonujących wyłącznie w okresie letnim doskonale sprawdzają się także drukarki fiskalne. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku mowa już nie o jednym urządzeniu elektronicznym, a o całym rozwiązaniu systemowym. Drukarka fiskalna nie jest bowiem technologią samodzielną, przez co musi zawsze współpracować z oprogramowaniem sprzedażowym. A taki program „handlowym” trzeba gdzieś zainstalować, np. na komputerze POS, laptopie lub tablecie. Są też jednak, oczywiście, plusy opisanego rozwiązania sprzedażowego. Drukarka fiskalna zaoferuje m.in. obsługę bardzo dużej bazy towarowej oraz szybkie wystawianie różnych dokumentów – zarówno paragonów, jak i faktur VAT.

One Reply to “Wybór kasy fiskalnej do działalności sezonowej”

  1. Dla mnie jednak lepsza okazała się kasa fiskalna (naturalnie: z kategorii mobilnych), ale faktycznie, dzisiaj są takie drukarki, które w podobnych branżach mogą okazać się idealne. W każdym razie: bardzo dobry wpis 🙂 pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *