W świecie auto id – informacje o czytnikach kodów kreskowych

Automatyczne identyfikowanie danych jest obecnie stosowane w wielu działalnościach gospodarczych – zarówno w handlu, jak i w biurach, zakładach przemysłowych czy firmach zajmujących się transportem i logistyką. Co więcej, współcześnie wykorzystuje się do tego różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. A jednymi z najpopularniejszych technologii auto id są czytniki kodów kreskowych. Co cechuje dzisiejsze skanery i czym kierować się przy szukaniu urządzenia dla firmy?

Rodzaj technologii auto id i jej zastosowanie

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, czytniki kodów kreskowych to jedne z najpopularniejszych urządzeń z kategorii auto id (automatycznej identyfikacji). Warto jednak dodać, że same skanery również są dzielone na różne podgrupy technologiczne. Na rynku można obecnie znaleźć m.in. czytniki przewodowe i bezprzewodowe, ręczne i stacjonarne czy nawet modele przeznaczone do pracy wyłącznie w zabudowie – w boksach lub ladach kasjerskich. I bezwzględnie jest to jedno z tych kryteriów, którym warto kierować się przy poszukiwaniu odpowiedniego urządzenia auto id.

W sklepach i marketach sprawdzi się tak naprawdę każdy rodzaj skanera kodów kreskowych. Co innego jednak w biurach, zakładach przemysłowych czy firmach logistycznych, gdzie trudno wyobrazić sobie np. wdrożenie czytnika do zabudowy. Osobną kwestią jest natomiast to, że wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia to dopiero początek. Kluczowe są bowiem parametry i funkcje modeli, które reprezentują konkretne kategorie.

Odczyt kodów kreskowych – które parametry mają znaczenie?

Moduł skanujący, który zastosowano w konkretnym czytniku kodów kreskowych, jest zdecydowanie najważniejszym ogniwem takiego urządzenia. Od niego zależy bowiem nie tylko zasięg czy szybkość identyfikowania danych, ale także rodzaj obsługiwanych symboli. A w dzisiejszych czasach mogą to być kody kreskowe 1D lub zarówno 1D, jak i 2D. Coraz popularniejszych rozwiązaniem jest też identyfikowanie znaków wodnych Digimarc (wykorzystuje się to m.in. w handlu). Wszystkie te kwestie należy dostosować do oczekiwań danej działalności gospodarczej.

Co więcej, przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę np. na możliwość sprawnego odczytywania kodów uszkodzonych, zabrudzonych, niewyraźnych czy źle wydrukowanych. Duże znaczenie ma także to, czy mamy do czynienia z jednoliniowym wzorem skanujących, czy też z technologią wielokierunkową, która występuje często m.in. w skanerach do zabudowy. Z kolei w przypadku czytników bezprzewodowych istotna będzie np. opcja zapamiętania kodów kreskowych, które zostaną zidentyfikowane poza zasięgiem komunikacji Bluetooth.

Warto pamiętać, że skanery to nie jedyne urządzenia auto id

Świat technologii auto id nie ogranicza się wyłącznie do różnego typu czytników. Na sprawne identyfikowanie kodów kreskowych pozwalają również innego rodzaju urządzenia, m.in. kolektory danych (terminale przenośne) oraz weryfikatory cen (nazywane potocznie sprawdzarkami). Co więcej, nie można zapomnieć o czytnikach kart magnetycznych – samodzielnych lub stanowiących akcesorium dodatkowe np. do terminali komputerowych POS lub tabletów kasjerskich. Każda z takich technologii auto id ma oczywiście nieco inne zastosowanie. I często okazuje się, że do wygodnego i skutecznego zarządzania obiegiem informacji w firmie potrzebne są różne urządzenia tego typu. Przykładowo: w wielu sklepach funkcjonują zarówno czytniki kodów kreskowych, jak i kolektory danych oraz weryfikatory cen.

One Reply to “W świecie auto id – informacje o czytnikach kodów kreskowych”

  1. U mnie (w tym przypadku mówimy jednak o mniejszym punkcie handlowym) jednak najpraktyczniejsze okazały się skanery zabudowane w stanowiskach kasjerskich. Choć wcześniej rozważałem inne, „wyodrębnione”, manualne urządzenia. Warto poznać lepiej te technologie, bo ich wariantów i rozwiązań jest cała masa! I może się okazać, że najbardziej praktyczne i wydajne staną się czytniki, których na początku w ogóle nie braliśmy pod uwagę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *