Dlaczego NIP klienta na paragonie jest ważny i jak sprawdzić, czy kasa go drukuje?

Obecnie już każde urządzenie fiskalne, jakie znajdziemy na polskim rynku, gwarantuje m.in. umieszczenie NIP-u nabywcy na paragonie. Można więc napisać, że taka funkcjonalność stała się standardem w dzisiejszych technologiach sprzedaży. Niemniej, kilka lat temu występowała ona tylko w wybranych modelach kas oraz drukarek. A jeszcze wcześniej w ogóle nie było o niej mowy… Jak przedsiębiorca może ustalić, czy stosowane przez niego urządzenie fiskalne zapewnia wydruk paragonu z NIP-em nabywcy? I przede wszystkim – dlaczego jest to tak ważna funkcjonalność?

W opcjach kasy lub przy użyciu programu sprzedażowego

Sposób umieszczenia NIP-u nabywcy na paragonie fiskalnym różni się w zależności od tego, jakiego rodzaju urządzenia używamy. W przypadku kasy taka opcja, jeśli występuje, będzie dostępna bezpośrednio z poziomu menu danego modelu. W ten sposób można też sprawdzić, czy urządzenie w ogóle posiada omawianą funkcjonalność. Co więcej, taka informacja będzie dostępna w instrukcji obsługi kasy – zazwyczaj wraz z wyjaśnieniem „krok po kroku”, jak umieścić NIP nabywcy na paragonie.

Z drukarkami fiskalnymi wygląda to nieco inaczej. Nawet jeśli urządzenie posiada odpowiednią funkcjonalność, to w zdecydowanej większości przypadków skorzystamy z niej za pośrednictwem oprogramowania sprzedażowego. Innymi słowy, to właśnie w stosowanym programie należy szukać opcji wydruku paragonu z NIP-em klienta. Warto też z całą mocą podkreślić – w takich okolicznościach omawiana funkcja musi być obsługiwana zarówno przez drukarkę fiskalną, jak i oprogramowanie do zarządzania handlem. Tylko wtedy możliwe będzie umieszczenie NIP-u nabywcy na paragonie.

Proste narzędzie Sprawdź Kasę

Ręczne „przeszukiwanie” menu kasy fiskalnej lub interfejsu oprogramowania sprzedażowego, które współpracuje z drukarką fiskalną, nie musi być wcale prostym zadaniem. Zwłaszcza w przypadku użytkownika sporadycznie korzystającego z urządzenia rejestrującego. Może na co dzień większość obowiązków, które wiążą się z prowadzeniem ewidencji, wykonują inni pracownicy firmy? Może dotychczas przedsiębiorca w ogóle nie słyszał o takiej funkcji – bo też nie musiał z niej korzystać?

Logo Sprawdź Kasę

Bez względu na okoliczności i to, co konkretnie stanowi problem w znalezieniu opcji „NIP nabywcy na paragonie”, z pomocą przychodzi darmowe narzędzie Sprawdź Kasę. Przy jego użyciu można błyskawicznie ustalić, czy dane urządzenie rejestrujące posiada interesującą nas funkcjonalność. W tym przypadku chodzi oczywiście o wydruk paragonu z NIP-em klienta. Co więcej, aby skorzystać z wspomnianego narzędzia i otrzymać informację zwrotną, wystarczy tylko podać numer unikatowy urządzenia fiskalnego. To na jego podstawie Sprawdź Kasę ustala funkcjonalność konkretnego modelu.

Paragon z NIP-em nabywcy – 2 ważne zastosowania takiego dokumentu

Nie bez powodu poświęcamy osobny wpis akurat temu zagadnieniu. Warto przypomnieć, że niedawno doszło do istotnej nowelizacji ustawy o VAT, która zmieniła m.in. zasady dotyczące wystawiania faktur do paragonów. Od 1 stycznia 2020 roku będzie to możliwe tylko wtedy, gdy na drugim ze wspomnianych dowodów sprzedaży znajduje się NIP nabywcy (w części fiskalnej paragonu). Omówiona przez nas wcześniej funkcjonalność zyska więc w przyszłości na znaczeniu. Warto też pamiętać, że od wielu lat funkcjonuje rozwiązanie powszechnie nazywane „uproszczoną fakturą”. O takim dokumencie mówimy wtedy, gdy mamy paragon fiskalny z NIP-em nabywcy, na którym należność do zapłaty nie przekroczyła 450 zł (100 euro). Uproszczoną fakturę można później wykorzystać np. przy sporządzaniu deklaracji VAT, czyli przy odliczaniu podatku.

One Reply to “Dlaczego NIP klienta na paragonie jest ważny i jak sprawdzić, czy kasa go drukuje?”

  1. Super że powstało coś takiego jak sprawdzkase.pl! Jednak ja akurat doskonale wiem że mój model obsługuje takie rozwiązanie, bo wybierałem urządzenie fiskalne m.in też pod tę funkcję właśnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *