Jakie parametry i funkcje terminala komputerowego wpływają na szybkość pracy?

Terminale komputerowe coraz częściej goszczą w różnego rodzaju działalnościach gospodarczych. Biorąc pod uwagę wyłącznie handel detaliczny, najczęściej można je spotkać w różnego rodzaju sklepach (spożywczych, odzieżowych, elektronicznych) oraz lokalach gastronomicznych. Ale nie tylko tam terminale komputerowe znajdują obecnie zastosowanie. I to właśnie popularność urządzeń tego typu skłoniła nas do opisania ich najważniejszych parametrów oraz funkcji. Zapraszamy do lektury ?

Kluczowe podzespoły – procesor, RAM, dysk twardy

Terminal komputerowy jest w gruncie rzeczy komputerem stacjonarnym, który wyróżnia się rozwiązaniami dostosowanymi do potrzeb firm handlowych i usługowych (o tym będzie później…). Na wydajność i szybkość pracy takiego urządzenia przekładają się jednak doskonale znane podzespoły. I to właśnie na nie warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu. A w szczególności na procesor (m.in. wysokość taktowania i kulturę pracy), pamięć RAM (nie zawsze więcej znaczy lepiej!) oraz rodzaj i pojemność dysku twardego (SSD staje się już powoli „standardem”). Co więcej, niektóre terminale komputerowe występują w kilku wariantach, różniących się właśnie zastosowanymi podzespołami. I zawsze warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje.

Z punktu widzenia wielu użytkowników istotny może się też okazać preinstalowany system operacyjny. Jego obecność niewątpliwie umożliwia szybkie rozpoczęcie pracy przy użyciu terminala komputerowego. Z jednym, bardzo ważnym zastrzeżeniem… System operacyjny powinien być zgodny z oprogramowaniem, które chcemy później wykorzystywać, np. sprzedażowym lub handlowo-magazynowym.

Technologia panelu dotykowego w terminalu POS

Teraz przejdźmy już do kwestii, która niejako definiuje każdy terminal komputerowy – jako urządzenie dla handlu i usług. Chodzi nam oczywiście o obecność ekranu z panelem dotykowym w takiej technologii. W praktyce często okazuje się, że ma to niebagatelny wpływ na codzienne wykonywanie obowiązków. Co więcej, niekiedy można nawet spotkać się z opinią, że technologia panelu dotykowego powinna zostać „obowiązkowo” dostosowana do branży, w której urządzenie będzie wykorzystywane. Wśród dostępnych opcji znajdziemy zarówno panele odporne na zarysowania, uszkodzenia czy działanie wilgoci, jak i ekrany obsługiwane różnymi przedmiotami czy posiadające funkcję multi-touch (reagujące na tzw. gesty).

Co ma znaczenie przy zarządzaniu pracą innych urządzeń?

Terminale komputerowe, które funkcjonują np. na stanowiskach obsługi klientów, odpowiadają często za integrację oraz płynne funkcjonowanie całego systemu. W tym przypadku kluczowe są omówione już wcześniej podzespoły (ich wydajność). Niemniej, równie istotna okazuje się dostępność wielu różnorodnych portów komunikacyjnych. Niby prosta rzecz, niby oczywistość, ale nie zawsze pamiętamy o tym, że w przyszłości będziemy chcieli podłączyć do naszego terminala komputerowego np. 6 urządzeń równocześnie. Albo i więcej…

One Reply to “Jakie parametry i funkcje terminala komputerowego wpływają na szybkość pracy?”

  1. O! Artykuł jak znalazł 😀 właśnie ostatnio mocno myślałem o wdrożeniu takiego urządzenia i rozglądałem się za różnymi modelami i artykułami o nich. fajny tekst, dowiedziałem się kilku przydatnych rzeczy 😀 pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *