Odczytywanie, przetwarzanie i przesyłanie informacji. W skrócie: kolektory danych

Podstawową cechą każdego kolektora danych jest fakt, że, w odróżnieniu od czytnika kodów kreskowych, pozwala on nie tylko na pozyskiwanie informacji, ale także na ich przechowywanie i przetwarzanie. To jednak bardzo ogólna „definicja”, która nie oddaje ogromu możliwości przenośnych terminali. Współcześnie wiele kolektorów danych pod względem funkcjonalności i parametrów dorównuje nowoczesnym smartfonom. Z tą różnicą, że mowa o urządzeniach auto id, które są dodatkowo dostosowane do pracy w rozwiązaniach systemowych dla firm.

Odczytywanie danych z kodów kreskowych

Parametry związane z odczytywaniem informacji to kluczowa cecha każdego kolektora danych. W praktyce chodzi oczywiście o moduł skanujący, który zastosowano w konkretnym modelu. To właśnie wspomniana „część” kolektora pozwala na identyfikowanie kodów kreskowych. Istotny jest tutaj m.in. zakres obsługiwanych symboli. Zaawansowany terminal przenośny powinien odczytywać zarówno kody 1D (jednowymiarowe), jak i 2D (dwuwymiarowe, np. QR). Ponadto, znaczenie mają „powierzchnie”, z których kolektor może pozyskiwać dane. Standardem jest oczywiście odczyt wydrukowanych kodów, czyli tych umieszczonych m.in. na etykietach, opakowaniach bądź dokumentach. Coraz częściej można jednak spotkać się z rejestrowaniem informacji bezpośrednio z ekranów innych urządzeń, np. smartfonów.

Podzespoły, system operacyjny i interfejsy komunikacyjne

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy we wstępie, kolektor nie służy wyłącznie do odczytywania kodów kreskowych. Przy zastosowaniu takiego urządzenia można nie tylko przechowywać, ale także przetwarzać zgromadzone dane. Co ma znaczenie w tym przypadku? Na szybką pracę kolektora wpływają zarówno podzespoły (procesor, pamięć RAM i Flash), jak i system operacyjny. Co ciekawe, wiele współczesnych terminali działa w oparciu o oprogramowanie Android. Takie modele zapewniają m.in. dostęp do przydatnych aplikacji na urządzenia mobilne.

Nie zapominajmy również o funkcjach związanych z przesyłaniem danych. W tym przypadku kluczowe będą interfejsy komunikacyjne, które obsługuje konkretny kolektor. Współcześnie współpraca takiego urządzenia z resztą rozwiązania systemowego odbywa się często bezprzewodowo. Wiele kolektorów obsługuje popularne standardy transmisji danych, np. Wi-Fi, Bluetooth, NFC czy GSM.

Co świadczy o wytrzymałości kolektora danych?

Wytrzymałość kolektora danych to kwestia, na którą szczególną uwagę zwracają np. właściciele zakładów przemysłowych, hal magazynowych, hurtowni czy firm zajmujących się logistyką. Głównie ze względu na wymagające warunki pracy, urządzenia wdrażane w takich działalnościach powinny charakteryzować się zwiększoną odpornością. W jaki sposób można ustalić, czy kolektor danych posiada takie cechy? Świadczą o tym parametry mówiące o wytrzymałości na upadki oraz normy szczelności konkretnego modelu. Im wyższe, tym lepiej. Ponadto, w niektórych branżach znaczenie może mieć także niezawodne działanie kolektora danych w niskich bądź wysokich temperaturach.

One Reply to “Odczytywanie, przetwarzanie i przesyłanie informacji. W skrócie: kolektory danych”

  1. jakby trochę ciszej się zrobiło o tych technologiach sprzedaży, a przecież to naprawdę praktyczne, funkcjonalne urządzenia do zastosowania w wielu przypadkach! i nagle natrafiam na ten wpis 🙂 dobry artykuł – sam korzystam z kolektora danych i doskonale zdaję sobie sprawę, jak przydatny potrafi być 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *