Jakich urządzeń peryferyjnych potrzebuje Twoja działalność?

Coraz częściej można zauważyć, że – pomimo licznych, oferowanych przez nie funkcjonalności – kasy i drukarki fiskalne w przypadku wielu przedsiębiorstw to za mało. Prowadzenie sprzedaży towarów lub usług muszą wesprzeć urządzenia peryferyjne, wyspecjalizowane w precyzyjnym wykonywaniu konkretnych zadań. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się kilku najpopularniejszym rozwiązaniom w tym obszarze technologii handlowych.

Różnorodne wagi elektroniczne

Zastosowanie urządzeń służących do pomiaru masy produktów może wydawać się dość ograniczone i kojarzyć się głównie ze sklepami oferującymi artykuły spożywcze. Tymczasem niejednokrotnie okazuje się ono znacznie szersze. Z wag elektronicznych korzystają magazyny, hurtownie i firmy logistyczne, oddziały pocztowe, placówki medyczne, zakłady przemysłowe czy też lokale gastronomiczne. Oczywiście – niekoniecznie z tych samych. W pierwszych z wymienionych wyżej rodzajów działalności zastaniemy częściej modele platformowe. Wiele punktów handlowych korzysta z popularnych wag kalkulacyjnych. W gastronomii nierzadko stosowane są szalki ważące, natomiast w hipermarketach – urządzenia do zabudowy w boksach kasowych, a także te z funkcją etykietowania, umieszczone na stanowiskach samoobsługowych. Te technologie sprzedaży nierzadko posiadają konkretne zakresy, mówiące o dokładności pomiaru w poszczególnych kategoriach wagowych. Ponadto różnią się zastosowanymi panelami sterowania, wyświetlaczami (zintegrowanymi z obudową urządzenia bądź umieszczonymi na wysięgnikach) czy rozmiarami szalki.

Wiele wariantów czytników kodów kreskowych

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że skanery kodów pojawiają się w zestawieniu popularnych urządzeń peryferyjnych. Znamy je doskonale czy to jako przedsiębiorcy, czy jako konsumenci. Technologie umożliwiające sprawne pozyskiwanie, odczytywanie, wprowadzanie i porządkowanie danych również trafiają do wielu działalności – handlowych i usługowych. Wymieńmy chociaż oddziały pocztowe, szpitale, firmy spedycyjne, kina, teatry, biblioteki albo hotele. Mnogość branż zainteresowanych czytnikami kodów kreskowych – a przy tym charakteryzujących się odmiennymi potrzebami biznesowymi – naturalnie wpływa na mnogość rozwiązań z zakresu technologii auto id. Dlatego wśród wielu dostępnych na rynku skanerów możemy wyszczególnić modele kompaktowych rozmiarów i te do zabudowy (podobnie jak wagi), działające za sprawą kabla i bezprzewodowe, obsługujące kody jednowymiarowe i dwuwymiarowe, funkcjonujące w różnych trybach (manualny, automatyczny), z odmienną prędkością i komunikujące odczyt na kilka sposobów (świetlny, dźwiękowy czy za pomocą wibracji).

Terminale płatnicze o różnych obliczach

Oto urządzenia peryferyjne, które z upływem czasu wciąż zyskują na popularności. Nie tylko dlatego, że zostały uwzględnione w pracach nad wdrożeniem systemu fiskalnego online oraz objęte specjalnym programem wsparcia o nazwie „Polska Bezgotówkowa”. Technologie te posiadają dość uniwersalną i atrakcyjną funkcjonalność, która znacznie usprawnia przebieg transakcji: akceptują płatności elektroniczne, niewymagające od klienta posiadania pieniędzy w fizycznej formie. Uiszczanie należnej kwoty przy użyciu karty to duża wygoda zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. A to nie wszystko, co oferują terminale płatnicze. Pozwalają też m.in. na opłacanie rachunków, uzyskiwanie doładowań GSM czy sprzedaż biletów na różne wydarzenia. Oczywiście, w zależności od modelu, zapewniają jeszcze inne rozwiązania: pracę bezprzewodową, wydajny akumulator lub technologię NFC.

Jak się zapewne domyślacie, to tylko niektóre urządzenia peryferyjne, na które warto zwrócić uwagę. A jakie technologie wspierają sprzedaż towarów lub usług w Waszych przedsiębiorstwach? Podzielcie się doświadczeniami w komentarzach!

One Reply to “Jakich urządzeń peryferyjnych potrzebuje Twoja działalność?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *