Obsługa kasy fiskalnej – jakie raporty i kiedy trzeba wykonywać?

Zagadnień związanych z obowiązkami podatnika, który korzysta z urządzenia fiskalnego, jest całe mnóstwo. Większość z nich została szczegółowo zdefiniowana w odrębnym Rozporządzeniu Ministra Finansów (w sprawie kas rejestrujących). W tym wpisie zajmiemy się jednym z takich „wymogów”, a konkretnie – wykonywaniem raportów fiskalnych. Jakiego rodzaju zestawienia trzeba wystawiać i w jakich terminach? Jakie dane znajdują się na raportach fiskalnych z kasy?

Które zestawienia są obowiązkowe?

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem MF w sprawie kas rejestrujących, użytkownicy urządzeń fiskalnych są zobligowani do wykonywania 2 rodzajów raportów – dobowych oraz miesięcznych. Kiedy należy realizować takie zestawienia na modelu wykorzystywanym do prowadzenia ewidencji? W przypadku raportów dobowych zasada jest bardzo prosta. Mianowicie, takie zestawienie należy wystawić zawsze po zakończeniu dnia, w którym na kasie była rejestrowana sprzedaż. Co jednak w sytuacji, gdy podatnik zapomni o sporządzeniu wspomnianego wydruku? Przepisy dopuszczają wykonanie raportu dobowego w kolejnym dniu – jednak przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży z nową datą.

Natomiast zestawienia miesięcznego nie trzeba realizować zaraz po zakończeniu danego miesiąca. Podatnik ma na to trochę więcej czasu, chociaż oczywiście nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili. Zgodnie z przepisami, raport miesięczny trzeba wykonać po zakończeniu miesiąca, w którym na kasie była rejestrowana sprzedaż, jednak najpóźniej do 25. kolejnego miesiąca.

Podsumowanie danych o prowadzonej sprzedaży

Jaki jest cel wykonywania raportów fiskalnych na kasie rejestrującej? Podatnicy muszą je realizować po to, aby uzyskać informacje dotyczące obrotu oraz kwot podatku za daną dobę lub konkretny okres (np. miesiąc sprzedażowy). W takich dokumentach znajdują się zestawienia łącznej kwoty sprzedaży brutto – z podziałem na różne stawki VAT oraz kwoty należnego VAT. W związku z tym, jeśli w danym dniu nie prowadzono ewidencji na kasie, nie trzeba wykonywać raportu dobowego. Taki dokument miałby wartość zerową. Podobnie jest w przypadku, gdy sprzedaż nie była rejestrowana na kasie przez cały miesiąc. Wtedy również nie ma obowiązku wystawienia raportu miesięcznego.

Przypomnienie o raporcie fiskalnym

Już na wstępie podkreślmy, że to podatnik ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywanie obowiązkowych raportów fiskalnych. Poprawne muszą być zarówno terminy sporządzania tych dokumentów, jak i dane zawarte w konkretnych zestawieniach. Warto jednak wspomnieć o tym, że część urządzeń rejestrujących oferuje pewne wsparcie w dopełnieniu formalności. Mowa tu oczywiście o modelach, które posiadają funkcję przypomnienia o konieczności wykonania raportu dobowego bądź miesięcznego. Niemniej, żadna kasa czy drukarka nie zrealizuje samodzielnie takiego dokumentu. Wszystko w rękach podatnika…

One Reply to “Obsługa kasy fiskalnej – jakie raporty i kiedy trzeba wykonywać?”

  1. Ja właśnie posiadam urządzenie fiskalne, które ma opcję takich automatycznych przypomnieć. Na razie nie czuję, żeby była jakoś szczególnie potrzebna, ale kto wie, jak by to było, gdyby te komunikaty nie były generowane… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *