Wgląd w przegląd, czyli kolejny obowiązek właściciela kasy fiskalnej

Nie trzeba o tym pamiętać zbyt często, ale niedopilnowanie tego obowiązku grozi dotkliwymi konsekwencjami, m.in. koniecznością zwrotu ulgi za pierwszą kasę fiskalną. Przegląd techniczny urządzenia rejestrującego, bo o nim oczywiście mowa, należy zlecać nie rzadziej niż co 2 lata. Co jeszcze warto wiedzieć o tej procedurze oraz o zmianach w przepisach, do których dojdzie w niedalekiej przyszłości?

Tylko technik, który posiada ważne uprawnienia

Nie ulega wątpliwości, że to podatnik jest zobligowany do zlecenia przeglądu technicznego swojego urządzenia we właściwym terminie. Również właściciel kasy ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne niedopilnowanie tego obowiązku. Tak wynika wprost z Rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku (w sprawie kas rejestrujących). Równocześnie jednak, funkcjonujące przepisy mówią o tym, że przegląd może zostać przeprowadzony wyłącznie przez uprawnionego do tego technika. Serwisant kas, który jest jednocześnie pracownikiem dystrybutora technologii sprzedaży, otrzymuje takie uprawnienia od producenta bądź importera danego modelu.

Kontrola istotnych ogniw kasy rejestrującej

Nie ma przepisów, które obligowałyby podatnika do znajomości procedury przeglądu technicznego. Warto jednak wspomnieć o tym, z jakich czynności składa się kontrola każdego urządzenia rejestrującego. W ramach przeglądu serwisant sprawdza przede wszystkim te ogniwa kasy, które są odpowiedzialne za rejestrowanie obrotu, zapisywanie tych danych w pamięci danego modelu oraz ich wydruk na dokumentach fiskalnych, m.in. paragonach. Oprócz tego, technik zawsze kontroluje poprawność działania wyświetlaczy czy akumulatora, jak również stan obudowy urządzenia. Co więcej, po zakończeniu przeglądu umieszcza w książce serwisowej kasy adnotację na temat przeprowadzonej procedury oraz dołącza do wpisu dowód zapłaty za wykonaną usługę (fakturę VAT).

Co się zmieni w przeglądach technicznych?

We wstępie do tego wpisu wspomnieliśmy też o planowanych zmianach w przepisach. Warto więc na koniec rozwinąć tę „zapowiedź” i wyjaśnić, o co konkretnie chodzi. Mianowicie, po znowelizowaniu ustawy o VAT wprowadzona zostanie m.in. kara finansowa za brak ważnego przeglądu technicznego. Taka grzywna wyniesie 300 zł i będzie nakładana przez naczelnika Urzędu Skarbowego. Co więcej, w planach jest też ustanowienie nowego Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. W tym dokumencie pojawią się dodatkowe wymogi, dotyczące wykonywania przeglądów technicznych przy wynajmie urządzeń rejestrujących bądź przy wznawianiu zawieszonej działalności gospodarczej. Wszystkie te zmiany mają wejść w życie jeszcze w 2019 roku.

One Reply to “Wgląd w przegląd, czyli kolejny obowiązek właściciela kasy fiskalnej”

  1. Czy zagląda tu ktoś, kto zleca zrobienie przeglądu serwisowego częściej niż co 2 lata? jak to u was wygląda? pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *