Zakup urządzenia fiskalnego przez internet – na co musisz uważać?

Zakupy w sklepie internetowym niosą za sobą wiele korzyści – dostęp do bogatego wyboru propozycji oraz informacji na ich temat, łatwość dokonania transakcji, a przede wszystkim możliwość uzyskania produktu praktycznie z każdego zakątka świata bez wychodzenia z domu. Pytanie tylko, czy sprawdza się to w przypadku każdej oferty – np. urządzeń fiskalnych. Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Istnieją bowiem sytuacje, w których atuty zakupów w sieci potrafią być przeciwko nam.

Ostrożność podczas zakupu w internecie

A zatem, co jest ważne, gdy nabywamy urządzenie fiskalne w sklepie internetowym? Zacznijmy nieco wcześniej, czyli od tego, że zarówno kasa, jak i drukarka rejestrująca nie należą do zwyczajnych technologii. Są one w końcu silnie i bezpośrednio związane z funkcjonującymi regulacjami prawnymi. Od sposobu ich pracy i użycia przez podatnika zależy prawidłowość prowadzonej ewidencji obrotu, odprowadzania należnych podatków, a więc – to, że dana działalność handlowa działa zgodnie z przepisami. Stąd bierze się skrupulatna rejestracja kas i drukarek, a także ich fiskalizacja, której może się podjąć jedynie uprawniony serwisant.

I to nie wszystko. Zgodnie z przepisami, każde urządzenie fiskalne musi przechodzić przegląd techniczny nie rzadziej, niż co 2 lata. A ponadto, kasom i drukarkom, podobnie jak innym technologiom, zdarzają się usterki lub awarie. Z tą jednak różnicą, że gdy już nastąpią, a my nie posiadamy rezerwowego urządzenia fiskalnego, jesteśmy postawieni przed koniecznością zatrzymania sprzedaży. Jeśli przerwa ta potrwa dłużej, może nas narazić na ewentualne straty finansowe.

Wróćmy teraz do zakupów w sieci. Załóżmy, że nabywamy urządzenie fiskalne w sklepie internetowym, którego główna siedziba znajduje się jednak dość daleko od naszego miejsca pracy. Wszystkie procedury, tak jak te związane z rejestracją oraz instalacją kasy lub drukarki, ulegają przedłużeniu. Umówienie się na fiskalizację wymaga dodatkowych starań, podobnie jak przestrzeganie określonych w przepisach terminów. A dalej nie musi być łatwiej. Każda interwencja serwisanta, każdy przegląd techniczny lub awaria może spowodować dłuższą przerwę w prowadzeniu sprzedaży.

Jednym słowem – takie sytuacje potrafią oznaczać stratę czasu, pieniędzy i nerwów. Dlatego aby temu zapobiec, warto zadbać o informację, gdzie fizycznie znajduje się firma prowadząca sklep internetowy, w którym zamierzamy nabyć wybrane urządzenie. Najlepiej, jeśli siedziba dealera jest położona jak najbliżej naszej firmy.

Zalety korzystania ze sklepu internetowego

Jeśli tylko zadbamy o powyższe kwestie – nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy skorzystali z usług sklepu internetowego. Zazwyczaj, w przeciwieństwie do konkretnego punktu handlowego, umożliwia nam on dostęp do pełnej oferty danej firmy. Jesteśmy w stanie dokładnie porównać nie tylko ceny, ale i parametry, funkcje oraz cechy konstrukcyjne poszczególnych, interesujących nas modeli. Ponadto, to zwykle też okazja do poznania opinii innych użytkowników na temat danych urządzeń fiskalnych. Jeśli zaś do rozwiania ostatnich wątpliwości będziemy potrzebowali wsparcia ze strony eksperta, możemy skontaktować się z nim na kilka sposobów: drogą telefoniczną, mailową, a czasem i za pośrednictwem specjalnego chatu, oferującego rozmowę w czasie rzeczywistym.

One Reply to “Zakup urządzenia fiskalnego przez internet – na co musisz uważać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *