O kasie fiskalnej, wadze elektronicznej oraz ich współpracy

Jeśli w danym punkcie handlowym rozwiązaniem wystarczającym jest kasa – to inna bajka. Najczęściej jednak na urządzeniu fiskalnym się nie kończy. Rozwój przedsiębiorstw różnego typu niesie za sobą rozwój technologicznych rozwiązań i sposobów na usprawnienie przebiegu transakcji. Dziś pomówimy o współpracy elementów systemu sprzedaży, która może mieć istotne przełożenie na efektywność pracy, a nieraz okazuje się wręcz niezbędna.

Pomiar masy danych towarów, pozyskiwanie informacji z kodów kreskowych, przyjmowanie płatności kartą, przyjmowanie zapłaty i wydawanie reszty – właśnie wymieniliśmy tylko kilka czynności realizowanych przez urządzenia peryferyjne. Ale przyjrzyjmy się konkretnemu przypadkowi, czyli pracy urządzeń fiskalnych z wagami elektronicznymi.

Waga elektroniczna i jej rodzaje

Jeśli ktoś Was dziwi się, że o takowych można mówić – tym bardziej warto przybliżyć możliwości tego rodzaju technologii. Obecny rynek oferuje dużo wariantów, dostosowanych do odmiennych branż i działalności. Mamy więc wagi zabudowane w boksach kasowych, obsługiwane przez sprzedawcę, mamy wagi platformowe wykorzystywane w magazynach i hurtowniach, a także zwykłe wagi kalkulacyjne czy szalki ważące, jakie spotkamy w sklepach spożywczych bądź na targach.

Co więcej, istnieją też urządzenia spełniające dodatkowe funkcje. Mowa tu o wagach etykietujących, znajdujących się nieraz na stanowiskach samoobsługowych, które po skończonym pomiarze masy wybranych produktów drukują etykietę z najważniejszymi informacjami o towarze (takimi, jak nazwa, rodzaj, masa, skład i wysokość kwoty do zapłacenia) dla sprzedawcy, znajdującego się przy kasie. Jednym słowem, urządzenia fiskalne mogą bezpośrednio współpracować z wagami elektronicznymi bądź też usprawniać przebieg transakcji w oderwaniu od nich.

Interesujący przypadek „kasowagi”

Rzeczą od dawna naturalną było połączenie wag elektronicznych z kasami fiskalnymi. Niemniej, przy premierze modelu Posnet Revo, pojawiło się również nowe rozwiązanie i w tej kwestii. Wraz z urządzeniem rejestrującym sprzedaż zaprezentowana została dedykowana, niewielka szalka ważąca ze stali nierdzewnej. Na czym polegała wyjątkowość tego akcesorium?

Szalka umożliwiała pełną integrację z Revo. W praktyce oznaczało to nie tylko łatwe połączenie obydwu elementów, ale też niezwykłą koordynację ich działań. Zarówno bowiem funkcje kasy, jak i funkcje akcesorium, z którym ona współpracuje (tarowanie, zerowanie), obsługiwane były z poziomu jednego panelu sterowania, czyli – klawiatury urządzenia fiskalnego. Na dodatek, na obu wyświetlaczach Revo błyskawicznie pojawiały się wyniki pomiaru, zapewniając tym samym łatwy i stały dostęp do wszystkich informacji o przebiegu sprzedaży. Rozwiązanie to zdecydowanie skróciło czas trwania transakcji. Skuteczność ta zadecydowała o późniejszej kompatybilności szalki z jeszcze 2 modelami kas: Posnet Neo XL EJ i Posnet Ergo.

 

Co myślicie o funkcji „kasowagi”? Czy znalazłaby zastosowanie w Waszym biznesie? Nie krępujcie się, komentujcie śmiało! 🙂

One Reply to “O kasie fiskalnej, wadze elektronicznej oraz ich współpracy”

  1. ja osobiście czekam na wpis poświęcony skanerom bo takiego wyboru będę musiała dokonać – szykuje się coś w tym stylu? 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *