Jakie rezultaty przyniesie wprowadzenie na rynek kas online?

W dzisiejszym wpisie nadrobimy trochę zaległości 😉 Do tej pory na naszym blogu nie pisaliśmy bowiem o zmianach w polskim systemie fiskalizacji, do których dojdzie już na początku przyszłego roku. A na styczeń 2018 zapowiedziano przecież wprowadzenie zupełnie nowych regulacji prawnych, czyli przepisów dotyczących kas rejestrujących online. Jakie będą najważniejsze skutki wspomnianych zmian?

Łatwiejsze monitorowanie danych z kas fiskalnych

Pojęcie „system fiskalizacji online” pojawia się dziś w wielu materiałach, które są publikowane w internecie. Warto więc wyjaśnić, na czym konkretnie będzie polegało wspomniane rozwiązanie technologiczne. I do czego posłuży…

Regulacje prawne, które wejdą w życie na początku przyszłego roku, zmienią sposób działania wszystkich kas rejestrujących. Nowe urządzenia zaczną bowiem pracować w trybie online. W praktyce ma to polegać na stałej współpracy kas fiskalnych z serwerami Ministerstwa Finansów (tzw. centralnym repozytorium). Dzięki temu powstanie nowoczesne rozwiązanie systemowe, które umożliwi urzędnikom znacznie łatwiejsze monitorowanie i analizowanie działań podejmowanych przez krajowych podatników. W szczególności ma to dotyczyć rejestrowania transakcji sprzedaży. W rezultacie, urzędnicy będą mogli szybciej wyłapywać wszelkie nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji. Ponadto, system online zdecydowanie zmniejszy liczbę przypadkowych kontroli w firmach handlowych i usługowych.

Zachęcamy Was do sprawdzenia dodatkowych informacji o kasach fiskalnych on-line.

Więcej płatności elektronicznych i e-paragony

Pomimo tego, co można często przeczytać w różnych publikacjach, system fiskalizacji online nie zostanie wprowadzony wyłącznie po to, aby skuteczniej kontrolować polskich przedsiębiorców. Całe rozwiązanie jest bowiem elementem większego projektu, który zakłada cyfryzację wielu obszarów krajowej gospodarki. Dlatego też nowe urządzenia fiskalne zaoferują nie tylko współpracę z serwerami Ministerstwa Finansów, ale także wystawianie elektronicznych paragonów (kiedy klienci wyrażą chęć otrzymania takiego dokumentu). Co więcej, przygotowywane obecnie przepisy ustandaryzują współpracę kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Zdaniem ustawodawcy, zdecydowanie zwiększy to liczbę placówek handlowych oraz firm usługowych, w których będzie można sfinalizować transakcję przy użyciu karty.

Dostosowanie urządzeń do wymogów systemu online

Wszystkie nowości, o których wcześniej wspomnieliśmy, będą dotyczyły… nowych kas fiskalnych. To niby oczywiste, ale wiąże się z tym pewna wrażliwa kwestia – istotna z punktu widzenia obecnych użytkowników urządzeń rejestrujących. Okazuje się bowiem, że za sprawą systemu online konieczna stanie się wymiana dotychczasowych technologii sprzedaży. Co prawda, zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, proces ten ma przebiegać stopniowo. W związku z tym, prędzej czy później wymiana kasy czeka każdego przedsiębiorcę.

Istnieje jednak sposób na to, aby po wprowadzeniu nowego systemu uniknąć konieczności zainstalowania kolejnego urządzenia rejestrującego. Wszystko za sprawą kas fiskalnych, które posiadają gwarancję Online Ready. Urządzenia z tym certyfikatem będzie można w przyszłości zmodernizować i dostosować do zmian w przepisach.

Poznaj kasy fiskalne, które rozbudujesz do online.

One Reply to “Jakie rezultaty przyniesie wprowadzenie na rynek kas online?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *