W przeciwieństwie do drukarek, kasy fiskalne są urządzeniami autonomicznymi. W związku z tym, nie muszą współpracować z komputerem oraz oprogramowaniem do zarządzania sprzedażą. Niemniej, w dzisiejszych czasach coraz więcej kas dorównuje swoją funkcjonalnością wydajnym drukarkom rejestrującym. W związku z tym, poszczególne modele z tej kategorii są często wdrażane nawet w wyjątkowo rozbudowanych rozwiązaniach systemowych dla firm.
Definiowanie bazy towarowej
Rozbudowanemu rozwiązaniu systemowemu towarzyszy zazwyczaj… rozbudowany asortyment. To niby oczywiste. Jednakże, w przypadku wyboru urządzenia fiskalnego zawsze należy zwrócić uwagę na liczbę obsługiwanych pozycji towarowych. A już w szczególności, jeśli kasa ma pracować w dużej firmie, baza PLU będzie miała kluczowe znaczenie. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że urządzenie nie pozwoli na zdefiniowanie całego asortymentu…
Co pod tym względem oferują kasy rejestrujące, które są produkowane w dzisiejszych czasach? Wiele modeli umożliwia zaprogramowanie nawet do kilkudziesięciu tysięcy produktów oraz usług. I jest to liczba, która zazwyczaj spełnia oczekiwania większych firm. Ponadto, kasy tego typu są często dostępne w 2 lub 3 wersjach technologicznych. Dzięki temu podatnik może sięgnąć po wariant, który spełni oczekiwania działalności.
Ciekawostka: na zdjęciu do tego wpisu pojawiła się kasa Novitus next. I jest to obecnie jedyne urządzenie na rynku, które pozwala na zaprogramowanie dowolnej liczby produktów bądź usług.
Komunikacja z innymi urządzeniami
W zaawansowanym rozwiązaniu systemowym działa zazwyczaj wiele urządzeń elektronicznych. Oprócz kasy fiskalnej, będzie to np. waga, czytnik kodów, terminal płatniczy, szuflada na pieniądze czy drukarka bonowa. Natomiast z punktu widzenia przedsiębiorcy, ważne jest, aby wspomniane technologie płynnie ze sobą współpracowały. Tylko wtedy cały system zdecydowanie usprawni wykonywanie obowiązków. Na szczęście w tworzonych aktualnie kasach obecne są różnego typu porty komunikacyjne. Co więcej, wiele modeli pozwala nawet na stosowanie interfejsów bezprzewodowych. W rezultacie, przy użyciu tych kas można bez problemu nadzorować funkcjonowanie innych elementów systemu.
Kasa do szybkiego prowadzenia sprzedaży
Co jeszcze wyróżnia kasy nazywane „systemowymi”. Urządzenia z tej kategorii często posiadają rozbudowane klawiatury. Co za tym idzie, zapewniają użytkownikom dostęp do wielu skrótów klawiszowych. A przyciski tego typu można wykorzystać m.in. do szybkiego prowadzenia sprzedaży. Wystarczy wtedy jedynie przypisać konkretne pozycje towarowe do dostępnych klawiszy funkcyjnych i gotowe. Kiedy klient sięgnie po któryś z popularnych elementów asortymentu, jego nabicie na kasę nastąpi zaledwie po 1 kliknięciu.
Myślę, że kasa z grafiki głównej idealnie się do tego nadaje 🙂