Kto może skorzystać z ulgi za zakup pierwszej kasy fiskalnej?

Ostatnio szczegółowo omówiliśmy procedurę instalacji kasy fiskalnej w firmie. Wiemy już więc, że wdrożenie takiego urządzenia w każdym przedsiębiorstwie wymaga dopełnienia kilku ważnych formalności… Warto jednak omówić jeszcze jedną kwestię, która wiąże się z zakupem i instalacją pierwszej kasy. Przedsiębiorca może bowiem wtedy skorzystać z ustawowej ulgi, wynoszącej nawet do 700 zł. Czym jest wspomniana refundacja i jak się o nią starać?

Przepisy w sprawie refundacji

Ustawowa ulga, obowiązująca przy zakupie i instalacji pierwszej kasy fiskalnej, jest czymś, co funkcjonuje od wielu lat. Refundacja została najpierw zdefiniowana w ustawie o podatku od towarów i usług. Niemniej, szczegółowe informacje na jej temat znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. To właśnie z tego dokumentu wynika, że do skorzystania z ulgi za zakup kasy, wynoszącej do 90% wartości danego modelu (nie więcej niż 700 zł), niezbędne jest prawidłowe wdrożenie tej technologii w firmie. Co więcej, że refundacja części wydatku przysługuje zarówno podatnikom VAT, jak i przedsiębiorcom zwolnionym lub świadczącym wyłącznie usługi zwolnione. Zagadnienia związane z rejestracją urządzenia omówiliśmy już w ostatnim wpisie na blogu kasyidrukarki.eu, więc nie będziemy się powtarzać. Warto jednak wspomnieć szerzej o tym, jak ulga za zakup kasy fiskalnej wygląda w przypadku dwóch wspomnianych przed chwilą grup.

Odliczenie lub zwrot na konto

Jakie są różnice w staraniu się o ulgę za pierwsza kasę fiskalną? Zgodnie z przepisami, podatnicy VAT mogą wtedy odliczyć odpowiednią kwotę w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym zaczęli korzystać z urządzeń rejestrującego (ewentualnie za któryś z okresów późniejszych). A co z przedsiębiorcami zwolnionymi z podatku VAT lub świadczącymi jedynie usługi zwolnione? W ich przypadku ustawodawca przewidział możliwość otrzymania zwrotu bezpośrednio na konto w banku. Aby do tego doszło, przedsiębiorca musi złożyć wniosek do właściwego Urzędu Skarbowego. Później US przeleje odpowiednią kwotę na rachunek firmy w banku – w terminie do 25. dni.

Wyższa ulga za kasę online w przyszłości?

Wiemy już, że niedługo w polskich firmach zaczną się pojawiać kasy fiskalne online. Wprowadzenie do użytku tych urządzeń będzie się wiązało z kilkoma zmianami prawnymi. Część modyfikacji przepisów ma objąć m.in. ulgę za pierwszą kasę rejestrującą. Nowe regulacje w tej materii wejdą w życie po znowelizowaniu ustawy VAT.

W przypadku modelu działającego online, przedsiębiorca będzie mógł odzyskać nawet do 1 000 zł. W ten sposób ustawodawca planuje zachęcać polskich podatników do wdrażania urządzeń nowego typu. Warto także podkreślić, że z refundacji z budżetu państwa skorzystają też przedsiębiorcy, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszej wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na technologie online. Dzięki temu ustawowa ulga w dużej mierze zrekompensuje im dodatkowe wydatki.

One Reply to “Kto może skorzystać z ulgi za zakup pierwszej kasy fiskalnej?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *