Gdy mówi się o istotnych cechach urządzeń fiskalnych, z pewnością nie da się pominąć kwestii prostoty obsługi. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kasy rejestrujące – elementy samowystarczalne, posiadające odpowiednio wyposażony panel sterowania. No właśnie, klawiatura odgrywa w tym aspekcie niebagatelną rolę. Co więcej, występuje w kilku rodzajach i oferuje rozwiązania w znacznym stopniu wpływające na przebieg transakcji. A najłatwiej to przedstawić na konkretnym przykładzie – choćby kasach fiskalnych od firmy Elzab.
Modułowa, membranowa lub… rodem ze smartfona!
Na modelach marki Elzab można zobaczyć, jakie rozwiązania technologiczne, dotyczące konkretnie klawiatury, oferuje rynek fiskalny. Pierwszym wariantem jest opcja modułowa – najwcześniejsza i chyba najbardziej rozpowszechniona. Ten typ panelu sterowania występuje np. w kasie fiskalnej Elzab Jota E i zawiera mechaniczne przełączniki, podobne do tych, które znamy np. z klawiatur komputerowych.
Drugi to wariant membranowy – płaskie przyciski działają jak modułowe (mechaniczne), jednak znajdują się pod powłoką, która stanowi dodatkową ochronę przed brudem, pyłem i przypadkowym zalaniem (aby osiągnąć ten sam komfort w poprzednim rozwiązaniu, stosuje się specjalną silikonową nakładkę). Ciekawym przykładem jest tu właśnie model Elzab Mini E, ponieważ kasa ta umożliwia przedsiębiorcy wybór preferowanej klawiatury – mechanicznej lub membranowej.
Oczywiście, można wyszczególnić jeszcze inne cechy klawiatur, np. to, czy jest ona numeryczna, czy alfanumeryczna (obsługuje zarówno cyfry, jak i litery). Co więcej, istnieje również kasa fiskalna Elzab K10 z nowoczesnym panelem dotykowym, mocno zbliżonym do tych, które znajdziemy w dzisiejszych smartfonach.
Klawisze funkcyjne to podstawa!
Intuicyjna w obsłudze klawiatura to jeden z fundamentów komfortu podczas pracy. Ale nie tylko – przedsiębiorca poczuje się naprawdę swobodnie dopiero wtedy, gdy zyska możliwość spersonalizowania sposobu funkcjonowania kasy fiskalnej. Podstawowym rozwiązaniem w tej kwestii są klawisze funkcyjne.
Co mają one do zaoferowania? Dzięki nim użytkownik jest w stanie zaprogramować własne skróty klawiszowe – i to nierzadko na kilku poziomach (oznacza to, że jednemu przyciskowi można przyporządkować więcej, niż jedno znaczenie, jedną funkcję). Następnie może przypisać je do konkretnych rodzajów towarów i usług bądź istotnych opcji urządzenia (przykładowo: wykonanie raportu dobowego lub miesięcznego). Dzięki temu transakcja z udziałem często wybieranych produktów przebiega znacznie szybciej, podobnie jak wywoływanie danych funkcji kasy, które staje się dziecinnie proste. W mniejszych i mobilnych modelach znajdziemy zazwyczaj niedużą liczbę klawiszy funkcyjnych – co innego w przypadku większych lub systemowych. Przykładowo, Elzab Alfa Max E posiada pozwala na zaprogramowanie aż 139 skrótów. Dzięki temu widać, że urządzenie przystosowane jest do szerszego asortymentu, sporego natężenia ruchu oraz intensywnej pracy.
Co sądzicie o tych rozwiązaniach? Jaki rodzaj klawiatury Wy najbardziej cenicie? Komentujcie!
właśnie fajne jest to w modelach Elzabu, że już nawet mniejsze (mobilne??), tańsze kasy fiskalne potrafią dysponować naprawdę sporą liczbą przycisków funkcyjnych